Litvanya Konsolosluk İşlemleri

Litvanya Büyükelçiliği, Litvanya Konsolosluğu ve Litvanya Fahri Konsoloslukları Litvanya’ya seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Litvanya vatandaşlarının konsolosluk işlemleri konusunda destek sunmaktadır.

Litvanya Konsolosluğu, Türkiye’de ikamet eden Litvanya vatandaşlarının nüfus kayıt, pasaport, evlilik, doğum, kimlik kartı yenileme gibi işlemleri konusunda destek sunmaktadır. Litvanya Konsolosluğu aynı zamanda Litvanya dışında ikamet eden ülke vatandaşlarının haklarını korumak ve bu kişilere rehberlik etmek ile yükümlüdür. 

 

Hukuki İşlemler: Türkiye’de yaşayan Litvanya vatandaşları hukuki yollarda çözmeleri icap eden problemleri ile ilgili izlenecek yol konusunda Litvanya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği alabilirler.

Vergi İşlemleri: Türkiye’de ikamet eden Litvanya vatandaşları ülkelerine ödemeleri gereken vergiler konusunda Litvanya Konsolosluğu ile irtibat kurmalıdır. Litvanya’ya karşı borçlu olunan vergilerin toplanmasında yetkili merci Litvanya Konsolosluğu’dur.

Çocuklarla ilgili işlemler: Litvanya Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan çocuk sahibi Litvanya vatandaşlarının çocuklarının nüfusa kaydedilmesi, nüfus cüzdanı ve pasaport gibi kimlik kartlarının çıkartılması gibi konularda rehberlik desteği sunmaktadır.

Boşanma işlemleri: Türkiye’de yaşayan Litvanya vatandaşları evliliklerini bitirmeye karar verdikleri durumlarda, boşanma işleminin gerçekleşmesi, boşanma ile ilgili hukuki sürecin işleyişi ve boşanma kararının Litvanya ve Türkiye hukuku açısından kabul edilmesi gibi konularda Litvanya Konsolosluğu’ndan rehberlik desteği talebinde bulunabilirler.

Seçimler: Türkiye’de ikamet eden Litvanya vatandaşları Litvanya’da yapılan seçimlerde oy kullanmak istedikleri durumlarda, seçime katılma işlemleri için Litvanya Konsolosluğu’ndan bilgi ve destek alabilirler.

 Evlilik İşlemleri: Türkiye’de yaşayan Litvanya vatandaşları evlilik ile ilgili destek almak için Litvanya Konsolosluğu’na başvuru yapabilmektedir. Litvanya Konsolosluğu, Türkiye’de yaşayan Litvanya vatandaşlarının evlenme akdi ile ilgili evlenme ehliyet belgesi, evlilik sonrası soyadı işlemleri gibi sorunlarına çözüm üretmek adına destek sunmaktadır.

Doğum işlemleri: Türkiye’de ikamet eden Litvanya vatandaşlarının çocuk sahibi olmaları durumunda doğum bildirimi, doğan çocuğa ilişkin kayıt işlemleri gibi konularda Litvanya Konsolosluğu’ndan destek talep edebilirler.

Resmi evrak işlemleri: Litvanya Konsolosluğu, Litvanya vatandaşlarının Pasaport, nüfus cüzdanı gibi belgelerinin çıkartılması ve yenilenmesi konusunda destek sunmaktadır. Nüfus cüzdanı ve pasaport çıkartma ve yenileme işlemleri ya da bu belgelerle ilgili kayıp, çalıntı gibi durumlar ile karşılaşan Litvanya vatandaşları Litvanya Konsolosluğu’ndan yardım alabilmektedir.

Faaliyet Alanı: Türkiye’de faaliyet gösteren Litvanya Büyükelçiliği, Litvanya Başkonsolosluğu ve Litvanya Fahri konsoloslukları gibi temsilcilikler bulundukları ilde ve yakın çevrede yer alan illerde ikamet eden Litvanya vatandaşlarının konsolosluk işlemlerini yürütme konusunda yetki sahibidir. Bu nedenle herhangi bir işlem için Litvanya Konsolosluğu’na başvuru yapması gereken Türkiye’de yaşayan Litvanya vatandaşları, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye ikamet iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları işlemlerini, ikamet ettikleri ilde ya da en yakın ilde bulunan Litvanya Konsolosluğu vasıtası ile yapmalıdır.

 

 

 

Duyurular

Litvanya Konsolosluğu Resmi Tatil Bildirgesi

Litvanya Başkonsolosluğu ve Litvanya Ankara Büyükelçiliği’nin Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin resmi tatil günü olan 29 Ekim Cumhuriyet Ba...
2018-11-05 17:43:49 Devamı...

Litvanya Konsoloslukları Noel’de ve yeni yılda hizmet vermeyecek

Türkiye’de hizmet veren Litvanya temsilcilikleri Türkiye ve Litvanya’nın resmi tatil günlerinde kapalı olmasından ötürü hizmetlerine deva...
2015-12-24 17:41:26 Devamı...

Litvanya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin dikkatine

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümü Çalışma Saatleri Haftaiçi Pazartesi Perşembe olmak üzere 09.00 ila 12.00 saatleri arası...
2015-04-07 16:10:00 Devamı...

litvanya ankara konsolosluğuna vize başvurusu yapacak olan kişilerin dikkatine

Litvanya Ankara Büyükelçiliği Konsolosluk Vize bölümüne başvuru yapacak olan kişilerin dikkatine! Litvanya Ankara Büyükelçiliği Vize bö...
2015-04-07 16:10:00 Devamı...
Tüm Duyurular
Konsolosluk İşlemleri